Cestujete prvýkrát do Anglicka? Do čoho je lepšie zobrať všetky veci – do kufra alebo do ruksaka? Prečítaje si, aká batožina je najvhodnejšia pri ceste lietadlom a ktorá pri ceste autobusom.

Batožina patrí okrem ceny medzi kľúčové faktory, ktoré rozhodujú o voľbe medzi cestou autobusom alebo lietadlom. Na batožinu sa v obidvoch prípadoch vzťahujú rôzne obmedzenia. 

Batožina pri ceste lietadlom

Pri ceste lietadlom môžete mať príručnú batožinu a batožinu, ktorá bude uložená v nákladnom priestore (ruksak, kufor a pod.). Príručnú batožinu si môžete zobrať na palubu, samozrejme nesmie mať rozmery chladničky. Na palubu si tiež môžete zobrať foto-tašku (s fotoaparátom a výbavou).


Batožina sa na letisku poctivo váži a tak váš kufor či veľký ruksak by nemal vážiť viacej ako 20 kilogramov. Za každé kilo naviac draho zaplatíte – cca 200 korún za každé kilo (áno, za každé kilo, nie za kufor navyše). Pri 30 kilovom kufri teda zaplatíte 2000 korún navyše. Do kufra ani do ruksaku si nedávajte žiadne kovové predmety, ktoré nie je možné identifikovať röntgenom, inak môžete mať problémy.


V príručnej batožine si nenechávajte žiadne ostré predmety (nožík, nožničky a pod.), pretože vám to pri kontrole nemilosrdne zabavia.


Fotografické filmy (najmä nafotené) si nechajte vo vrecku, aby ich nepresvietil röntgen.

Batožina pri ceste autobusom

Ak cestujete prvýkrát do Londýna, vaša batožina bude mať zrejme viacej ako 20 kilo (limit pre cestu lietadlom), takže bude možno výhodnejšie cestovať autobusom.


Väčšina liniek povoľuje jednu 30kg batožinu. Nie je to však také prísne ako na letisku (predovšetkým sa kufor neváži), takže nejaké to kilo naviac by malo byť v poriadku. Navyše si môžete zobrať aj ďalšiu batožinu – za každý kus navyše zaplatíte cca 200 korún (a nie 200 korún za každé kilo ako pri ceste lietadlom). Na palubu autobusu si môžete zobrať aj príručnú batožinu, problém však nastane, keď zistíte, že ju prakticky niet kam dať ? v medzinárodných autobusoch je skutočne málo miesta.

Kufor alebo ruksak?

Ak rozmýšľate nad kúpou veľkého kufra, tak si to ešte predtým premyslite. Kufor vám na cestu do Británie nedoporučujeme, ani moderné modely na kolieskach s rukoväťou. Prečo? Kufor je na cestu do Londýna nepraktický: zle sa nesie po schodoch v metre a ťažko sa s ním manipuluje (najmä v autobuse a v metre), zaberá veľkú plochu. Pohybovať sa po Londýne s kufrom vyžaduje veľkú trpezlivosť.


Ak trváte na kufri, potom to musí byť rozhodne pevný solídny kus na kolieskach. Kolieska musia byť gumené alebo pogumované a nie umelohmotné (aby nerobili veľký hukot na betóne). Výhodou je umiestnenie koliesok tak, aby ste kufor mohli ťahať po šírke a nie po dĺžke (inak vám bude často padať). Kufor musí mať vysúvateľnú rúčku, pokiaľ možno výškovo nastaviteľnú.


Kufor sa oplatí pre tých, ktorých bude v Londýne už niekto čakať na stanici či letisku s autom a tak odpadne akákoľvek manipulácia s kufrom v londýnskej doprave.


Doporučujeme namiesto kufra dostatočne veľký ruksak (60-80 litrov) ako hlavnú batožinu a menší ruksak (20l) ako príručnú batožinu. S ruksakom sa omnoho lepšie manévruje v londýnskej doprave. Obidva ruksaky si môžete dať na seba (veľký dozadu a malý dopredu) a ešte stále máte obidve ruky voľné na prípadnú ďalšiu batožinu.