Aký je rozdiel medzi poistením na základe EHIC preukazu a komerčným poistením, za ktoré si treba priplatiť? Prečo sa oplatí priplatiť si za komerčné poistenie liečebných nákladov.

Preukaz EHIC vám ako poistencovi vydá vaša zdravotná poisťovňa bezplatne do 30 dní na základe žiadosti (žiadosť môžete podať osobne alebo písomne). Komerčné poistenie liečebných nákladov si musíte priplatiť sami v niektorej poisťovni (Union, Allianz atď).


Čo vám ponúka preukaz EHIC 


Poistenie na základe EHIC preukazu kryje aj také ochorenia, ktoré komerčné poistenie nezahŕňa a umožňuje liečbu ochorení, ktoré sú vopred známe (napr. alergie, chronické ochorenia a pod.). Výhodou formulára je, že neobmedzuje hornú výšku nákladov na poskytnutú liečbu, čo je výhodné napríklad pri ťažkom úraze, ktorý si vyžaduje náročnú operáciu.


Poistenie na základe EHIC preukazu však nekryje spoluúčasť pacienta, čiže rôzne platby u lekára za zdravotné výkony, za pobyt v nemocnici, doplatky za lieky a recepty a takisto nekryje prevoz pacienta.


Pre predstavu: zubná prehliadka s ošetrením zubného kazu (s výplňou) stojí v Británii cca 45 libier. Ak je súčasťou ošetrenia aj zubná korunka, potom bude cena za ošetrenie až okolo 195 libier. Za recept na lieky zaplatíte v Anglicku takmer 7 libier.


Poznámka: EHIC preukazy od 1. januára 2006 nahradili dovtedy vydávané formuláre E111. Podrobnejšie informácie o preukaze EHIC nájdete v článku Čo zariadiť na Slovensku pred odchodom do UK – EHIC preukaz.


Čo ponúka komerčné poistenie


Vo Veľkej Británii, kde sa od pacienta vyžaduje spoluúčasť pri verejnom zdravotnom poistení, je výhodnejšie komerčné poistenie. Komerčné poistenie kryje všetky náklady bez akejkoľvek spoluúčasti. Samozrejme, len do výšky určenej vašou uzatvorenou poistkou. Komerčné zdravotné pacienti ocenia aj vtedy, ak si zdravotný stav vyžaduje prevoz pacienta domov, pretože ho kryje v plnej miere.


Odporúčame oboje: EHIC aj komerčné poistenie


Preukaz EHIC platí len v zdravotných zariadeniach a u lekárov, ktorí sú v sieti verejného zdravotného poistenia (NHS). V niektorých prípadoch sa môže stať, že NHS lekár nie je dostupný a musíte využiť služby súkromného lekára alebo kliniky. V takomto prípade je výhodné mať uzatvorené komerčné poistenie.


Rovnako je vhodné aj v prípade návštevy zubného lekára, pretože výkony u dentistov v Británii vyžadujú vždy spoluúčasť (t.z. že časť musíte zaplatiť priamo na mieste v hotovosti).