Na pokrytie nákladov pre život na prijateľnej úrovni potrebuje človek v Británii zarobiť aspoň 6.88 libry na hodinu.

Na to, aby dospelý slobodný človek mohol v Británii viesť život na minimálnej prijateľnej úrovni, potrebuje aspoň 13.400 libier ročne. To je číslo, ktoré dnes uviedla BBC citujúc Nadáciu Joseph Rowntree.


Manželský pár s dvoma deťmi potrebuje na normálny život týždenne 370 libier (v tejto sume nie sú zarátané náklady na pohonné hmoty či splátky hypotéky); manželský pár na dôchodku potrebuje týždenne 201 libier na dôstojné prežitie.


Nadácii trvalo viac než dva roky, kým zhromaždila potrebné údaje. Uvedené životné náklady nerátajú len so základnými potrebami (jedlo, oblečenie, bývanie), ale aj s výdavkami na spoločenský život – napríklad s lístkami do kina, či fľašou vína.


Životné náklady potrebné na minimálny dôstojný život podľa správy nadácie sú vyššie než oficiálne vládne údaje určujúce hranicu chudoby.


Podľa výpočtov by dospelá osoba potrebovala na pokrytie spomínaných výdavkov minimálnu mzdu vo výške aspoň 6.88 libry na hodinu. Tá je však v súčasnosti nižšia, len 5.52 libry na hodinu. Osoby poberajúce príspevok v nezamestnanosti dostávajú len polovicu.