Niektorí uchádzači o prácu dostávajú skutočne bizarné úlohy. Možu vás napríklad požiadať, aby ste na pohovore hovorili s plyšovým medveďom.


Chystáte sa na pohovor do veľkej firmy, ktorá od budúcich zamestnancov vyžaduje viac ako manuálne zručnosti? Tak sa nedajte zaskočiť čudnými úlohami alebo otázkami. Napríklad tým, že od vás budú žiadať, aby ste sa na pohovore rozprávali s plyšovým medveďom. “Zdá sa, že správne zručnosti na dnešnom pracovnom trhu nestačia. Vydrhnuté topánky a informáciami nabitý životopis sa zdá málo,” upozorňuje internetová stránka BBC.


Podľa malého prieskumu BBC niektorí uchádzači o prácu dostávajú skutočne bizarné úlohy. Niektorých žiadali, aby na pohovore hovorili s plyšovým medveďom, iných sa pýtali, čo si myslia o tom, ako sa cíti človek, ktorý niekoho zabil, prípadne, čo ich dokáže rozplakať. “Pri pohovore som musel minútu rozprávať o čomkoľvek. Potom som mal povedať vtip, zaspievať pesničku a nakoniec chceli, aby som kvokal ako sliepka,” spomenul svoju skúsenosť Peter Webley. Miesto v oblasti predaja dostal – “asi som tou sliepkou urobil dobrý dojem”. Väčšinu uchádzačov o prácu však tieto nápady personalistov skôr zmätú alebo rozčúlia. “Ak by mi niekto dával čudné úlohy alebo otázky, asi by som sa otočil a povedal firme zbohom. Nespĺňate moje predstavy o dobrej firme,” reagoval v internetovej diskusii BBC Michael Wilson.


Mat Jackson, manažér pre nábor zamestnancov v Londýne personálnej agentúry Manpower, potvrdzuje, že zamestnávatelia sú pri výbere ľudí tvrdší. “Nezvyčajné otázky pri pohovoroch nie sú výnimočné.


Zamestnávatelia však majú na to svoje dôvody. Čudné otázky majú za cieľ zistiť, ako rýchlo uchádzač o prácu dokáže reagovať. Také otázky tiež veľa povedia o myšlienkových pochodoch človeka,” vysvetľoval pre BBC Jackson.


Jedným z dôvodov takéhoto výberu je aj to, že čoraz viac ľudí končí univerzity s dobrými výsledkami, takže firmy majú potom veľký výber. Podľa prieskumov agentúry Manpower viac ako polovica absolventov univerzít si hľadá svoju prvú prácu ešte aj rok po skončení školy. Niektoré odvetia sú už teraz preplnené, navyše britskí vysokoškoláci majú konkurenciu aj v absolventoch škôl z cudziny vrátane ľudí z nových členských štátov Európskej únie.


Peter Gerrard z inej personálnej agentúry zdôrazňuje, že na trh práce prichádza v posledných rokoch čoraz viac uchádzačov. Podľa neho to súvisí s rozšírením internetu. “Ľudia si viac uvedomujú možnosti, kde sa dá získať práca,” povedal pre BBC. Tí, čo si hľadajú prácu, si cez internet bez problémov pošlú naraz aj desať žiadostí.


Takže ak sa chystáte žiadať o prácu s istou povesťou, je veľká pravdepodobnosť, že sa pri pohovore ocitnete v nezvyčajnej situácii. Manažér personálnej agentúry však radí, nenechať sa zaskočiť. “Ukážte, že sa viete vyjadrovať, že máte rôzne záujmy a zručnosti, ktoré sa týkajú viacerých oblastí,” radil Jackson pre BBC.