Čo robiť, ak si myslíte, že zárabate menej než je aktuálna minimálna mzda. Kam volať a kde sa sťažovať.

Ak si myslíte, že za svoju prácu dostávate menej, než je aktuálna minimálna mzda (zobraziť aktuálne sadzby minimálnej mzdy), mali by ste zavolať na pomocnú telefónnu linku pre celoštátnu minimálnu mzdu. Agent na tejto pomocnej linke vám pomôže zistiť, či je to tak alebo nie. Ak sa potvrdí to, že za vašu prácu dostávate menej, než je aktuálna minimálna mzda, môže vám pomôcť s tým, aby ste dostali dlhované peniaze.


Ak vám váš zamestnávateľ platí menej, než je aktuálna minimálna mzda, môže za to dostať pokutu, a okrem toho vám bude musieť doplatiť peniaze, ktoré vám dlhuje.


Na pomocnej telefónnej linke môžete podať sťažnosť aj anonymne.


Kde a ako sa sťažovať?


Ak chcete podať sťažnosť, lebo si myslíte, že za svoju prácu dostávate menej, než je minimálna mzda, využite niektorú z týchto možností:  • Zavolajte na pomocnú linku pre celoštátnu minimálnu mzdu na telefónnom čísle 0845 6000 678. 678, ktorá je k dispozícii v pondelok až piatok od 9.00 do 17.00. Volania na túto linku sú účtované miestnou sadzbou. Dohovoríte sa aj po slovensky.

  • Vyplňte online formulár sťažnosti dostupný na webovej stránke  www.hmrc.gov.uk/nmw/complaint.htm. Následne vás bude kontaktovať príslušný referent.

  • Napíšte na adresu National Minimum Wage Enquiries, Freepost PHQ1, Newcastle Upon Tyne, NE98 1ZH. Následne vás bude kontaktovať príslušný referent. Formulár sťažnosti si môžete vyžiadať na telefónnom čísle 0845 015 0010 uvedením značky URN 07/1610 alebo si ho môžete stiahnuť z webovej stránky www.berr.gov.uk/publications.

Minimálna mzda platí aj keď pracujete cez personálnu agentúru


Minimálna mzda sa vzťahuje aj na ľudí pracujúcich prostredníctvom personálnej agentúry, pričom na takýchto pracovníkov sa riadne vzťahujú aj iné pracovné práva. Spôsob prevádzky personálnych agentúr upravujú viaceré zákony. Dodržiavanie legislatívy vzťahujúcej sa na personálne agentúry kontroluje Inšpektorát štandardov personálnych agentúr. Tento  inšpektorát prešetruje všetky relevantné sťažnosti podané na personálne agentúry.


Zavolajte na pomocnú linku Inšpektorátu štandardov personálnych agentúr na telefónnom čísle 0845 955 5105, ktorá je k dispozícii v pondelok až piatok od 9.30 do 16.30.