Slováci v zahraničí zarobia dohromady viac ako celá Bratislava. Niektorí z nich sa domov už nikdy nevrátia a úspory použijú na kúpu malého bytu kdesi na predmestí Manchestru či Dublinu.

Zhruba polovica úspor, ktoré Slováci ušetria v zahraničí, smeruje do zabezpečenia bývania. Vyplýva to zo spoločných prieskumov Slovenskej akadémie vied a britskej univerzity v Exeteri.


Koľko našinci v zahraničí zarobia, ušetria a následne prinesú domov, je jedným z bielych miest slovenskej ekonomickej vedy.


Hoci dôvody pracovnej migrácie bývajú rôzne, jeden motív ostáva pre každého rovnaký – mzdový diferenciál. Kým budú existovať výrazné rozdiely medzi zárobkami v jednotlivých krajinách, bude existovať aj cestovanie za prácou.


Mnoho Slovákov pracuje v zahraničí aj niekoľko rokov a peniaze si ukladajú v mieste, kde dočasne žijú. Niektorí z nich sa domov už nikdy nevrátia a úspory použijú na kúpu malého bytu kdesi na predmestí Manchestru či Dublinu.


Nie všetci migranti však posielajú peniaze domov bankovým prevodom. A nie všetci sa ich unúvajú zahrnúť do daňového priznania.


Celý článok nájdete na stránke eTrend-u.