Slávne univerzity sú v lete atrakciou pre turistov.

O známej univerzite v anglickom Cambridgei vie iste každý z nás. Takmer nikomu však nezíde na um, že sa sem môže prísť pozrieť aj ako turista. A dokonca tu aj „študovať“.


Univerzitná turistika.


Univerzita v Cambridgei je v skutočnosti akousi federáciou až dvadsiatich troch rôznych college.


Vysvetliť význam tohto pojmu nie je celkom jednoduché, je to britská špecialita, ale zjednodušene sa dá povedať, že college je niečo ako samostatná inštitúcia pre nižšie vysokoškolské vzdelanie najmä na univerzitách.


Študenti sa pritom nehlásia na univerzitu, ale na jednotlivé college. Pôvodne išlo o malé učené komunity okolo majstra, ktorý mal poruke niekoľko pomocníkov (tí sa nazývali fellows, čo sú dnes vlastne docenti a profesori) a pri troške šťastia mal aj viac než jednu knihu, podľa ktorej vyučoval.


Časom si tieto malé centrá učenosti získali mecenášov a neskôr aj napodobovateľov (v Londýne je napríklad King’s College, Queen Mary & Westfield College, Imperial College…). Petershouse je najstaršia a Trinity zasa najväčšia a najbohatšia college v rámci univerzity v Cambridgei. Druhá spomenutá mala v roku 1850, keď sa ostatné starali maximálne o 10-12 študentov, už tristo vlastných žiakov.


Za 1,5 libry.


Samo jadro a turistické centrum univerzitného mestečka tvoria Trinity, Clare a King’s College s priľahlou katedrálou King’s College Chapel a univerzitným senátom.


V Cambridgei však nájdete staršie i novšie, takisto ako bohatšie a chudobnejšie college.


Spája ich rovnaká snaha o ekonomické prežitie, dokonca spoločný fond, ktorým si vypomáhajú v núdzi. Aj preto sú letné prázdniny pre college najdôležitejším obdobím pre naplnenie pokladnice z ďalších zdrojov.


Turisti za pohľad do jedálne, návštevu kaplnky a záhrady fellows platia 1,5 libry. Dôležitejší je však conference business, keď college zabezpečujú rôznym konferenciám a zhromaždeniam najmä stravu. A môžete si byť istí, že každá jedna si na tom dá poriadne záležať, aby jej zákazníkov nabudúce nevyfúkla iná college.


V lete majú na prestížnej univerzite priestor aj turisti chtiví štúdia, ktorí tu vďaka rôznym agentúram absolvujú najrozmanitejšie rýchlokurzy a po pár letných týždňoch odchádzajú s diplomom zo slávneho Cambridgea.


Neúprosný ekonomický tlak a potreba zarábať peniaze tak zlikvidovali stáročný zvyk, keď študenti ostávali na college aj cez leto, aby využili prestávku v učení na prácu vo vedeckých laboratóriách.


Dnes sa počas letnej sezóny viacerí radšej zamestnávajú v laboratóriách dobre platiacich firiem. Tí ostatní si privyrábajú ako sprievodcovia a plavčíci. K turistike po Cambridgei totiž patrí aj člnkovanie na miestnej riečke Cam. Študenti tam pôsobia ako gondolieri, ktorí ukazujú, ako vyzerá mestečko a staré college z vody.


Čo patrí ku college?


Každú college tvorí predovšetkým hlavná budova (pripomínajúca kaštieľ) s minimom úradovní a maximom izieb pre študentov. Dôležitým miestom stretávania je spoločná jedáleň (tzv. hall) a kaplnka.


Do tejto klasickej zostavy patria ešte neodmysliteľné záhrady – malá pre tzv. scholars a veľká pre fellows. Okrem toho má bohatá college mimo centra aj ďalšie, už moderné internáty.


Tie bohatšie sa rozkladajú po celom Cambridgei a majú aj vlastnú knižnicu, kriketové ihrisko, trávnaté tenisové kurty a lodenicu.


V centrálnych (až tristoročných) budovách college je úcta k histórii vykúpená nepohodlím. Nie sú tu žiadne výťahy, okná sú malé a spoločné kúpeľne umiestnené v pivnici. Vyšliapané, drevené schody vedúce k izbám sú poznačené tisíckami krokov študentov.


Strechu kryjú ešte pôvodné bridlice. V skromne zariadených izbách, obývaných vždy len jedným študentom, je pôvodný nábytok, kde skrinky muzeálneho typu dopĺňa drevená, dosková dlážka a výklenky v oknách. Jediným znakom individuality sú každý rok nanovo maľované menovky študentov pri dverách.


Pokračovanie článku nájdete na stránke eTrend.