O bicyklovej doprave v Londýne. Kde zdarma získať cyklistické mapy Londýna.

Bicykel je zaujímavá alternatíva dopravy po Londýne. Bicykel však nie v Londýne až taký populárny dopravný prostriedok, hoci cestná infraštruktúra pre bicykle na tom nie je najhoršie. Cyklisti majú povolené jazdiť v cestnom pruhu pre autobusy (bus lane). Na niektorých cestách nájdete špeciálne úzke pruhy pre cyklistov.


Cyklisti nemusia v Londýna platiť mýtne (congestion charge) za vstup do centra mesta. Parkovanie bicyklov je tiež (zatiaľ) bezplatné.


Mimochodom, v centrálnom Londýne je okolo 500 policajtov na bicykloch.


Londýnsky dopravný podnik vydáva pravidelne cyklistické mapy jednotlivých častí Londýna, ktoré nájdete zdarma na staniciach metra. V týchto mapách sú vyznačené ideálne cesty, trasy a skratky pre cyklistov.


Ojazdený horský či cestný alebo trekový bicykel kúpite od 30-50 libier. Kvalitnejší bicykel z druhej ruky sa dá zohnať za 80-100 libier. Kvalitný nový bicykel začína niekde od 200 libier.


V lete je bicykel celkom výhodná alternatíva. Pokiaľ cestujete do práce normálne metrom, tak sa vám investícia do 100 librového bicykla vráti za necelé dva mesiace. A navyše niečo urobíte pre svoje zdravie.


S výfukovými exhalátmi to v Londýne nie je až také zlé, pretože sú tu prísne emisné kontroly a väčšina áut sú moderné nové modely. A obrovské množstvo zelene v Londýne tiež robí svoje.


K bicyklu príde vhod nejaký zámok. Odporúčame poctivý zámok v tvare D.


Dávajte si veľký pozor, kam si zamykáte bicykel. Pokiaľ si ho zamknete o súkromný či verejný plot alebo mreže, nemusíte ho tam o niekoľko hodín nájsť. Zamykať bicykel o takéto objekty je totiž zakázané. V noci v žiadnom prípade nenechávajte bicykel nikde na ulici – do rána vám z neho zostane len rám.


Na stránke londýnskeho dopravného podniku si zdarma môžete objednať príručku London Cycle Guide, ktorá obsahuje mapu, zoznam bicyklových obchodov, zoznam staníc metra s parkovaním pre bicykle a rôzne užitočné kontakty.


Cyklistické mapy Londýna je možné zadarmo získať na staniciach metra. Mapy si môžete zadarmo objednať aj na stránkach London Cycling Campaign. Na ich stránke www.lcc.org.uk nájdete tiež množstvo užitočných odkazov o cyklistike v Londýne.


Na stránke Traffic for London nájdete aj tipy na oddychové cyklistické výlety v Londýne.