Informácie o autobusovej doprave v Londýne. Klady a zápory cestovania autobusom po Londýne. Aké autobusy premávajú v Londýne. Londýnske zóny a nočné autobusy.

Londýnčania zvyknú frflať, že ich autobusová doprava je najhoršia na svete (evidentne ešte neboli v Bratislave). Aj keď miestne povedomie o londýnskych autobusoch nie je vysoké, v porovnaní s takou bratislavskou MHD je to však zázrak. Sieť autobusových liniek je hustá, pokrýva v podstate celý veľký Londýn (Greater London). Autobusy premávajú cez deň zhruba každých 5-10 minút, mimo špičky každých 8-15 minút. Na najdôležitejších tratiach premávajú aj nočné autobusy.


Klady londýnskej autobusovej dopravy


Londýnska autobusová sieť je logisticky veľmi premyslená – autobusom sa dostanete naozaj všade. Otázka však je, ako dlho vám to bude trvať. Pokiaľ vaša trasa vedie cez stred mesta (Central London), tak si počas cesty môžete výdatne ? i keď nie veľmi pohodlne –  pospať 🙂


Autobusová sieť v Londýne sa vyznačuje mimoriadne prehľadným značením. Linky sú systematicky usporiadané, na každej zastávke je lokálna mapa s vyznačenými zastávkami a všetkými miestami, kam sa z danej zastávky dostanete. Navyše vám londýnsky dopravný podnik poskytne zadarmo mapy mesta a jednotlivých častí s vyznačenými trasami autobusových liniek (viď článok Mapy Londýna zadarmo).


 … a zápory cestovania po Londýne autobusom


Prečo sa Londýnčania toľko sťažujú na autobusy? Cez deň je cestovanie busom veľmi pomalé; vzhľadom na zápchy a tiež vzhľadom na to, že cestujúci nastupujú výlučne prednými dverami a lístky si môžu kupovať aj u šoféra. Cestovanie v špičke (ráno a poobede) znamená cestovať v preplnenom autobuse (stále je to však lepšie ako v bratislavských autobusoch; najmä vďaka ohľaduplnosti londýnskych cestujúcich).


Pokiaľ je autobus už plný, vodič na zastávke nezoberie ďalších ľudí (pre tých vnútri to predstavuje výhodu, pre tých vonku ani tak veľmi nie :). Častokrát je výhodnejšie namiesto cesty autobusom vybrať sa pešo – človek je neraz prekvapený, že sa na miesto určenia dostane skôr pešo ako busom. To platí najmä vtedy, ak vaša trasa ide cez stred mesta.


Ako funguje cestovanie londýnskymi autobusmi


Väčšina londýnskych autobusových zastávok je na znamenie – treba na autobus dôrazne zamávať. Avšak aj na ostatných zastávkach sa oplatí na prichádzajúci autobus radšej zamávať, inak sa vám môže stať, že autobus nezastaví.


Všetky londýnske autobusy sú červené a výrazne označené číslom a trasou. Ak chcete na zastávke vystúpiť, musíte dopredu zazvoniť (buď tlačidlom alebo lankom, ktoré visí zo pozdĺž stropu), inak autobus na zastávke nezastaví.


Aké autobusy stretnete


V súčasnosti premávajú v Londýne tri typy autobusov:  • Staré tradičné poschodové autobusy – double-decker (RouteMaster). Do tohto typu autobusu sa nastupuje a vystupuje (častokrát skôr naskakuje a vyskakuje) vzadu, kde je otvorená plošina. V autobuse je okrem šoféra (ktorý je v zatvorenej kabíne neprístupnej zvnútra) sprievodca, ktorý kontroluje a predáva lístky. V týchto autobusoch si na vystúpenie musíte doslova zazvoniť – potiahnuť za lanko vedúce ponad sedadlá, ktoré následne zvoní na zvonček u šoféra. Na hornom poschodí lanko nie je, takže musíte včas zísť dole. Vďaka otvorenej plošine môžete pomerne často vidieť rôzne akrobatické kúsky londýnskych akrobatov (chlapík v obleku sa drží za tyč na tejto plošine a nechá sa ťahať po zemi 20 metrov za autobusom a pod.). Tieto tradičné autobusy však postupne dosluhujú a nahradzujú ich modernejšie červené autobusy.
  • Nové moderné poschodové double-deckre. Do týchto autobusov sa nastupuje vpredu, lístok si môžete kúpiť u šoféra. V tomto autobuse nie je sprievodca. Ak chcete vystúpiť, jednoducho pred zastávkou stlačíte tlačidlo (podobné ako v slovenskej MHD), ktorými je autobus husto popretkávaný. Po stlačení sa vpredu rozsvieti nápis STOPPING, takže viete, že autobus zastaví. Ak sedíte hore, tak sa nemusíte nejako extra ponáhľať; šofér počká, kým zídete dole. Schody smerom nadol sú dosť prudké, takže sa veľmi pevne držte, najmä ak autobus brzdí alebo sa rozbieha.
  • Nové moderné jednoposchodové autobusy. Buď “harmonikové” alebo väčšinou krátke. Majú zníženú podlahu, takže sa do nich pohodlnejši nastupuje. Nastupuje sa opäť prednými dverami, lístok si môžete kúpiť u šoféra.

Londýnske zóny


Dopravná sieť autobusov v Londýne je rozdelená do štyroch zón, podobne ako zóny metra. Prvá zóna predstavuje centrum a ostatné zóny sa ťahajú okolo nej ako sústredné kruhy. Lístky a preukazy sa dajú kupovať buď na prvú zónu alebo na zvyšné zóny alebo na všetky zóny.


Nočné autobusy


Nočné autobusy majú rovnaké označenie ako denné linky, akurát s písmenom “N” pred číslom (napríklad N13). Premávajú celú noc zhruba od 23.00 do 06.00. Všetky nočné linky premávajú cez centrálny Londýn a väčšina z nich stojí na Trafalgar Square. Autobusy sú v Londýne je jedinou formou dopravy, ktorá premáva cez noc (okrem drahých taxíkov).