Výšku poistného na vaše auto v Anglicku ovplyvňuje to, kto ho bude šoférovať, kde budete parkovať, aké auto máte, vaše povolanie, kde bývate a na aký účel používate auto.

Poistené osoby


Ak máte menej ako 25 rokov, potom bude vaša poistka sakramentsky drahá. Niektoré poisťovne dokonca odmietajú poistiť osoby mladšie ako 21 rokov. Čo v takomto prípade? Najlepšie je buď napísať poistku na inú, staršiu osobu, a pripísať seba ako jedného z vodičov; alebo pripísať niekoho staršieho ako jedného z vodičov. Nie každá poisťovňa však na toto zareaguje, preto treba skúšať a vyžiadať si viac kalkulácií.


Osoby, ktoré mali v nedávnej minulosti poistnú udalosť (claim), alebo boli potrestané pre záväzné dopravne priestupky (convictions), či majú čierne body za dopravné priestupky (napr. za prekročenú rýchlosť), to majú ťažšie. Poisťovne ich považujú za rizikové osoby a poistné pre ich poistku bude preto vyššia.


Ak ste auto mali poistené v minulosti a nemali ste poistnú udalosť, je to naopak dobrý bod a každá poisťovňa vám uzná No Claims Bonus (NCB), čím sa zníži výška poistného. Niektoré UK poisťovne uznávajú NCB aj zo slovenskej poisťovne. Požiadajte vašu poisťovňu na Slovensku o potvrdenie v angličtine o tom, že ste auto mali u nich poistené (koľko rokov) a že ste nemali poistnú udalosť.


Niektoré poisťovne rozlišujú medzi držiteľmi EEC vodičských preukazov (teda aj slovenských) a britskými vodičákmi. Preto ak vám vyjde poistka na SK vodičák o viac než £38 vyššia ako by bola poistka na UK vodičák, oplatí sa vymeniť SK vodičský preukaz za jeho UK ekvivalent na DVLA (vystavenie britského vodičáku stojí totiž 38 libier).


Poistka na jednu osobu je zvyčajne drahšia ako na viac osôb (napríklad pre dve osoby).


Konkrétny príklad:  • 1 človek (SK vodičák): £596
  • 1 človek (UK vodičák): £499
  • 2 ľudia (2 SK vodičáky): £445
  • 2 ľudia (2 UK vodičáky): £445
  • 2 ľudia (1 UK a 1 SK vodičák): £445

Uvedené poistné bolo kalkulované na základe rovnakých údajov (auto, adresa, povolanie, účel použitia auta?), menil sa len typ vodičského preukazu a počet osôb.


Údajne žena ako jeden z vodičov (alebo priamo ako Policy Holder) znižuje cenu poistky ? nemáme to však overené.


Kde sa auto nachádza


Jedným z dôležitých faktorov, ktorý ovplyvňuje výšku poistného, je adresa majiteľa (resp. užívateľa) auta a kde je auto odparkované počas dna a cez noc. Poisťovne majú vypracovaný index miest (podľa poštového smerovacieho čísla ? Post Code), ktorý závisí od niekoľkých faktorov, hlavne od kriminality a priemernej nehodovosti v oblasti. Tento index je od 1 do 9, pričom 1 je pre najbezpečnejšie a 9 pre najrizikovejšie miesto. Ak máte tu smolu, že bývate v oblasti s indexom 9, vaša poistka bude drahá.


Príklad:  • East London E14: 9
  • Bristol BS2: 4
  • Reading RG30: 2
  • Newbury RG14: 1

Ak by ste si poistili auto s adresou vo východnom Londýne a presťahovali sa potom do Newbury, poisťovňa by vám vrátila časť peňazí. Naopak, stáva sa aj to, že sa presťahujete z Bristolu do Bradfordu a poisťovňa si vypýta doplatok £230 za to, že Bradford je na ich zozname medzi rizikovými mestami.


Ak máte auto zaparkované na ulici (on road parking), riskujete jeho poškodenie viac ako keď je zaparkovane na súkromnom parkovisku (residential parking), či príjazdovej ceste k domu (driveway). Auto v garáži je najbezpečnejšie. Aj to ovplyvňuje výšku poistného.


Účel použitia auta


Ak ste “sviatočný vodič”, svoje auto teda používate len na spoločenské účely (social), vaša poistka bude nižšia. Ak autom dochádzate do zamestnania (social and commuting), poistka bude vyššia. Ak ho však používate v podnikaní, alebo v práci (business), poistka bude ešte vyššia.


Povolanie vodičov


Poisťovne sa pýtajú aj na povolanie každej osoby zapísanej na poistke. Predpokladáme, že to tiež ovplyvňuje výšku poistného ? netušíme však ktoré povolania sú považované za rizikové a ktoré za bezpečné. Možno je to preto, lebo niektoré povolania (ako taxikári, profesionálni vodiči, majitelia autobazárov, atd.) musia mať iný typ poistky (Motortrade). Ak to niekto vie, nech doplní informáciu v diskusii pod článkom.


Aké máte auto?


Jedným z faktorov, ktorý najviac ovplyvňujú výšku poistného, je typ auta. V zásade platí pravidlo, že čím menej nápadné (low profile) je auto, tým nižšie je i poistka. Na stránke Parkers je možné zistiť do ktorej poistnej skupiny patrí ktoré auto, presný model a výbava. Malé autá ako (Fabia, Fiesta, Corsa, Saxo,…) majú lacnú poistku, veľké autá (Mercedes, BMW, Porsche…) s veľkým motorom majú vyššie poistné.


Dokonca v rámci jedného modelu sú rozdiely. Napríklad Peugeot 406 s motorom 1.8 má nižšie poistné ako rovnaké auto s objemom motora 2.0l. Ďalej, výška poistného závisí aj od výbavy vozidla: Peugeot 406 1.8 LX je lacnejšie poistiť ako Peugeot 406 1.8 LS. A ešte ďalej: ak má vaše auto spojler, elektrónové disky, drahé autorádio? to všetko zvyšuje výšku poistného. Poistné sa dá však výbavou aj znížiť, napríklad nainštalovaním certifikovaného bezpečnostného zariadenia ako je imobilizér alebo alarm (musí byť certifikovaný!).


Čím vyššia je trhová cena auta, tým vyššie je poistné. Čím viac míľ ročne najazdite, tým drahšia bude poistka. Preto je vhodné k stanoveniu ceny auta a počtu prejazdených míľ v kalkulácií pristupovať triezvo.


Vyhnite sa japonským autám z tzv. šedého importu (grey import). Ide o auta dovezené z Japonska neautorizovanými dovozcami. Také auta sú lacnejšie ako autá pôvodne zakúpené v UK, no poistné na tieto autá je častokrát vyššie. Ide hlavne o terénne vozy (Mitsubishi Pajero, Nissan Terrano…), o vany (people carriers ako napr. Toyota Previa, Nissan Vanette…) a športové auta (Nissan Skyline, Mitsubishi 3000…). Mnohé poisťovne odmietajú poistiť autá zo šedého importu.


Shop around!


Na záver rada: Shop around! Teda poobzerajte sa dookola, nezoberte hneď prvú poistku, na ktorú natrafíte. Dajte si robiť kalkulácie z viacerých web stránok. Napríklad, aj keď Tesco a Direct Line ponúkajú tu istú poistku v tom istom systéme, autorovi článku vyšlo poistné v Tesco na £623 a rovnaká poistka v Direct Line od tej istej poisťovne s poistným £570. Autor článku dostal kalkuláciu na £817 od MoreThan… no napokon auto poistil vo Fortis cez Its4me.co.uk (kde ho mal poistené aj predtým) za £445.