Čo je to kreditka, ako funguje a aké sú jej výhody oproti debetnej karte.

Podľa našich skúseností stále málo ľudí pozná rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou. Keď sa na Slovensku povie kreditná karta, väčšina ľudí si predstaví plastikovú kartu, ktorou bežne platí v obchode. Omyl ? vo väčšine prípadov totiž ide o debetnú kartu. Aký je v nich teda rozdiel?


Kreditná aj debetná karta sú obidve druhom platobnej karty. Skrátka, plastikové kartičky, ktorými sa dá platiť v obchode a vyberať z bankomatu, a ktoré sa na prvý pohľad výrazne neodlišujú. V skutočnosti je však medzi nimi zásadný rozdiel.


Debetná karta


Debetná karta je tá, ktorú dostanete takmer automaticky ku každému bežnému účtu na Slovensku (i v Anglicku). Najčastejšie je to Visa Elektron alebo Cirrus Maestro. Tieto karty sú naviazané na váš bežný účet, t.z. že akákoľvek platba touto kartou (alebo výber v hotovosti napr. z bankomatu) sa ihneď strhne z vášho účtu. Ak nemáte na účte dostatok prostriedkov (alebo ak nemôžete ísť “do mínusu”), tak platba nebude zrealizovaná. Debetnou kartou väčšinou nemôžete platiť ani na internete. Ku platbe je vo väčšine prípadov vyžadovaný váš PIN. Každá platba (v obchode alebo výber z bankomatu) sa on-line overuje (či máte na účte dosť peňazí, či je karta platná, či ste neprekročili denný limit). To znamená, že ak v predajni dočasne nefunguje spojenie s bankou, tak kartou nemôžete zaplatiť.


Kreditná karta


Najdôležitejším faktom pri kreditnej karte je, že kreditná karta je vlastne forma úveru. Tým, že vám banka poskytla kartu, tak vám poskytla možnosť úveru (ktorý môžete, ale nemusíte čerpať). Kreditná karta nie je nijako spojená s vašim bežným účtom a pri platbe kreditnou kartou sa nestrhávajú žiadne peniaze z vášho účtu. Pri platbe kreditnou kartou sa vlastne zadlžujete banke.


Ako teda kreditná karta funguje? Vydanie kreditnej karty je podmienené dobrou bonitou klienta (prakticky to znamená, že máte pravidelný príjem v istej výške). Banka vám za pomerne vysoký poplatok (od 700,- ročne) schváli vydanie kreditnej karty. Tento poplatok je vlastne poplatkom za možnosť úveru, ktorý vám banka takto poskytuje. Pri vydaní kreditnej karty vám bude udelený tzv. úverový rámec, ktorý tak prestavuje výšku úveru, ktorý si môžete vybrať (mesačne). Typicky to býva od 20,000 korún – teda za mesiac môžete na kartu nakúpiť za 20,000 korún (alebo ich vybrať z bankomatu). Od chvíle, keď túto možnosť úveru využijete (teda zaplatíte kartou hoci len 100 korún), dlhujete banke peniaze. Ak ich banke vrátite do 30 dní (niekedy to býva 40 dní – tzv. bezúročné obdobie), nebudete platiť žiadny úrok. Jednoducho vrátite to, čo ste si požičali. Ak to však do 30 dní nevrátite, tak vám banka začne účtovať pekne vysoké úroky (okolo 17-20%). Každý mesiac vám príde poštou výpis z účtu ku kreditnej karte, na ktorom je uvedené, koľko banke dlžíte a dokedy to treba splatiť.


Keďže kreditná karta nie je spojená s vašim bežným účtom (kreditnú kartu môžete získať aj od banky, v ktorej nemáte bežný účet), peniaze musíte do konca príslušného obdobia previesť na určený účet v danej banke. Väčšinou nemusíte splatiť celú čiastku, stačí 10%, avšak zo zvyšnej dlžnej čiastky vám banka bude účtovať spomínaný vysoký úrok.


Ako funguje kreditná karta – príklad


Uveďme si to na príklade. Vaše účtovné obdobie na kreditnej karte je od 1. do 31. v mesiaci. Povedzme, že 15. októbra zaplatíte kreditnou kartou letenku v hodnote 7,000 korún. Ak túto sumu vrátite banke do 31. októbra (pri 30 dňovom bezúročnom období; začiatok sa ráta od prvého dna vo vašom účtovnom období, nie od dátumu nákupu), tak nebudete platiť žiadny úrok. Vrátite presne tú istú sumu, ktorú ste si požičali. Ak však nemáte dostatok peňazí na splatenie celej sumy (celých 7,000 korún), stačí ak do konca mesiaca vrátite banke 10% (700%). V tej chvíli však banke dlžíte 6,300 korún, z ktorých si začne banke účtovať ročný úrok 20%. Kedykoľvek môžete zvyšnú dlžnú čiastku splatiť (plus úroky) a vtedy sa váš dlh vynuluje. Ak však nemáte dostatok peňazí, nemusíte to splatiť – stačí zaplatiť každý mesiac len 10% z dlžnej sumy. A každý mesiac môžete nakúpiť na kreditnú kartu za ďalších 20,000 korún. A tak sa váš dlh nabaľuje a nabaľuje? A preto treba byť pri kreditnej karte obozretný.


(Uvedené sumy, poplatky aj úroky sú orientačné, každá banka má svoje vlastné podmienky, poplatky aj výšky úrokov).


Aké sú ďalšie rozdiely oproti debetnej karte? • Pri platbe kreditnou kartou väčšinou nezadávate PIN (pri karte typu VISA), ale sa na podpisujete na účet z pokladne. Kreditná karta sa tak dá ľahko zneužiť, ak ju stratíte.
 • Kreditnou kartou sa dá platiť aj na internete. Potrebujete číslo kreditnej karty, dátum platnosti (tzv. expiry date – dokedy je karta platná), meno držiteľa a niekedy aj tzv. security code, ktorý je vytlačený na zadnej strane karty.
 • Kreditná karta môže byť tzv. embosovaná (číslo kreditnej karty na prednej strane je vystúpené) a neembosovaná. Neembosovanou kartou väčšinou nemôžete platiť za služby na internete.
 • Kreditnou kartou môžete platiť aj v obchodoch, ktoré nemajú priame spojenie s bankou a teda nemusia overiť platnosť vašej karty. Na to slúži práve to vystúpené (embosované) číslo karty, ktoré sa špeciálnym prístrojom odtlačí na papier (tzv. imprinter). Takže kreditnou kartou môžete zaplatiť aj v Hornej Dolnej v Mongolsku, kde v živote nevideli on-line terminál.

Ďalšie informácie o kreditných kartách • Vaša kreditná karta bude spadať do jednej zo štyroch najväčších typov: VISA, MasterCard,  Diners Club alebo American Express.
 • Ak ste sa práve pozreli do peňaženky a máte tam embosovanú kartu (t.j. s vystúpeným číslom karty), ešte to neznamená, že je to karta kreditná. Aj niektoré debetné karty k bežným účtom bývajú embosované (takýmito debetnými kartami sa potom dá napríklad platiť na internete).
 • Kreditná karta sa dá ľahko zneužiť – stačí vedieť meno, číslo karty a dátum platnosti. Dávajte si na ňu veľký pozor, ak ju stratíte alebo vám ju ukradnú, ihneď ju nechajte zablokovať! Ak ju niekto medzičasom zneužije (predtým ako ju zablokujete), musíte to zaplatiť. Zbyťočne ju nenoste so sebou (ak máte pri sebe platobnú kartu alebo dostatok hotovosti, kreditnú kartu nechajte radšej doma v bezpečí).
 • Nikomu nedávajte číslo svojej karty ani ďalšie údaje z nej.
 • Nezapisujte si číslo kreditnej karty do počítača. Niektoré vírusy dokážu prehľadať váš hardisk a odoslať číslo vašej karty spolu s dátumom platnosti e-mailom.
 • Poplatok za blokovanie karty býva riadne vysoký (okolo 1,000 korún).
 • Platba slovenskými kreditnými kartami sa v zahraničí celkom oplatí – väčšinou sa platba prerátava cez výhodný stredový kurz. Navyše pri platbe kreditnou kartou v zahraničí nie sú žiadne poplatky. (To isté však platí aj pri platbe debetnou kartou, takže radšej využite debetnú kartu ako kreditnú).
 • Kreditnými kartami, vydanými v zahraničí (špeciálne vo Veľkej Británii), sa neoplatí platiť mimo krajiny vydania. Britské banky si totižto účtujú ešte poplatok za platbu kreditnou kartou v zahraničí, plus poplatok za prevod cudzej meny.
 • Niektoré spoločnosti (napr. EasyJet) účtujú pri platbe kreditnou kartou dodatočný manipulačný poplatok – ak sa dá, plaťte vtedy radšej debetnou kartou.

Výhody kreditnej karty


Keď je to celé také zložité, na čo je potom dobré mat kreditnú kartu? Dôvodov môže byť viacero: • Ak náhodou nemáte dostatok peňazí, môžete okamžite využiť túto formu úveru.
 • To sa zíde najmä v zahraničí, ak vám ?vyschnú? vaše ostatné zdroje.
 • Ak sa ocitnete v núdzovej situácii a potrebujete niečo zaplatiť (letenka, ubytovanie?)
 • Niektoré produkty (letenky, on-line objednávky) sa dajú platiť len kreditnou kartou.
 • V zahraničí vám napríklad nepožičajú auto z požičovne, pokiaľ nemáte kreditnú kartu.
 • Väčšina hotelov v zahraničí požaduje číslo kreditnej karty ako záruku, inak vám negarantujú rezerváciu.
 • Kreditnou kartou môžete bezhotovostne zaplatiť väčšiu sumu ako debetnou kartou (pri kreditnej karte býva limit od 20.000 do 90.000 korún, pri debetnej cca do 6-10.000 na jednu platbu).
 • V zahraničí toho za 6.000 korún (typický limit pri platbe debetnou kartou) veľa nenakúpite. Napríklad tri noci v trojhviezdičkovom hoteli v Londýne stoja okolo 300 libier.
 • Slovenské debetné karty sú v Británii pomerne málo akceptované.
 • Ak si chcete otvoriť bankový účet v zahraničí, ako držiteľ kreditnej karty máte väčšiu šancu a ste pre banky bonitnejším klientom.
 • Ku kreditným kartám banky častokrát ponúkajú rôzne produkty poistenia, ktoré môžu byť výhodné (ak nemáte žiadne iné cestovné poistenie).