Čím je anglické mesto Leeds zaujímavé? Prečo sa oplatí navštíviť Leeds za prácou alebo ako turista?

Práve odchádzam z Londýna. Asi sa začudujete, prečo opúšťam hlavné mesto a odchádzam preč, keď väčšina prisťahovalcov koná opačne. Odpoveď je jednoduchá. Chcem konečne odísť z neutíchajúceho, špinavého a preplneného mesta niekam, kde sa bude dať dýchať, kde bude čisto a všetko pod rukou. Nasadám do autobusu a trielim priamym smerom do mesta Leeds, ktoré leží severne od Londýna na rieke Aire. Podľa všetkých prieskumov a prehľadov, ktoré som vypracoval, je práve toto mesto moja zasľúbená zem.


Začnem tým, že Leeds je najväčšie finančné a obchodné centrum Anglicka, taktiež najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestom v oblasti médií, a to najmä tlače a vydavateľstiev, ak samozrejme neberieme do úvahy Londýn. Čo je dôležitejšie, prosperuje v ňom asi 300 pracovných agentúr, ktoré sa starajú o prichádzajúcu, stále novú pracovnú silu. Možno aj vďaka tomu sa Leeds radí medzi prvých päť miest s najnižšou nezamestnanosťou vo Veľkej Británii. Myslím si, že mesto s takýmito štatistikami je najlepšou destináciou pre všetkých, ktorí chcú pracovať v Anglicku a nechcú chodiť do roboty dve hodiny autobusom, ako to už v Londýne zvykne byť.


Leeds je rozlohou a počtom obyvateľov podobný Bratislave, čo znamená, že máte všetko na dosah. Centrum mesta prejdete krížom za pol hodinu, no ak chcete obdivovať pri prechádzke krásy mesta, zájsť aj do menších uličiek a nájsť zabudnuté zákutia centra, máte pred sebou pol dňa objavovania a oddychu. Obdivuhodné sú čísla, ktoré hovoria, že v poslednej dekáde bolo do rozvoja centra mesta investovaných 430 miliónov libier (takmer 20 miliárd Sk), vďaka čomu sa teraz môže centrum pýšiť krásnymi obchodnými domami a reštauráciami, modernými budovami s výnimočnou architektúrou. Najmä pre čitateľky pridávam ešte zaujímavú informáciu, a to že v centre sa nachádza viac ako 1000 obchodov, ktorých dĺžka dosahuje takmer 2 kilometre. Hoci do Leedsu prichádza obrovské množstvo ľudí za prácou, mal som pocit, že z neho stále vyžaruje pokojná atmosféra útulného mestečka. Po príchode zo špinavého, hlučného a preplneného Londýna, akoby som prišiel domov. Ulice starého mesta vás zlákajú svojou krásou, čistotou a modernými architektonickými prvkami a úplne zabudnete, že ráno predsa vstávate do roboty.


Štatistiky sú síce zaujímavé, no teraz sa pozrime z blízka na ľudí, ktorí tu žijú. Slovenská komunita sa v meste Leeds už nejaký čas formuje a keďže som sa s mnohými z nich aj osobne stretol, musím priznať, že je to partia príjemných ľudí. Hoci sú občas nevyspatí a niektorí po nočnej, stále si pre vás nájdu čas a ste naozaj radi, že sa môžete porozprávať s niekým vo svojej rodnej reči. Väčšinou bývajú v „sharehousoch“ (v domoch, kde ubytovanie zdieľate s ďalšími ľuďmi) v tomto prípade s ďalšími Slovákmi či Čechmi. A tí si vedia navzájom pomôcť a podržať sa, čo je v cudzine dôležitý faktor.


Ak ste tu neprišli iba za prácou, ale aj vzdelávať sa, vitajte v univerzitnom raji! Na dvoch prestížnych univerzitách v tomto meste promuje až 50 000 študentov ročne. Univerzity poskytujú niekoľko jazykových kurzov zadarmo a desiatky iných platených či neplatených kurzov, ktoré poskytujú najmä zahraničným študentom.


Prostredie v celej oblasti Leedsu, je podobné ako vo väčšine anglických miest. Rozsiahle parky a ihriská, zelené trávniky, skupinky ľudí tu pokojne odpočívajú alebo sa aspoň na chvíľu zastavia a vychutnajú si pokojné prostredie, ktoré ich obklopuje. Keď vychádzate z roboty, nie je nič lepšie ako si na chvíľu sadnúť a oddýchnuť si na lavičke v zelenom parku s rozprávkovým prostredím. Neskôr na ceste domov môže byť pre vás malým prekvapením spôsob dopravy po okolí centra mesta. V okruhu centra jazdia autobusy „Free City Buses“, ktorými sa môžete prevážať zadarmo. Samozrejme, že okrem nich tam funguje ešte klasická autobusová doprava a vlaky ako nadzemné metro.


Nedávno začal pre rozvoj mesta hrať dôležitú úlohu aj turistický ruch. Ročne navštívi Leeds viac ako milión ľudí. Toto výnimočné mesto bolo čitateľmi časopisu Conde Nast Traveller zvolené za „najobľúbenejšie mesto Veľkej Británie“ a tiež za „turistické mesto roka“ časopisom The Good Britain Guide. Ešte podotknem, že Leeds je známy najmä svojim nočným životom a kultúrou, čo mi potvrdili všetci, s ktorými som sa stretol. Slováci, ktorí bývajú hneď vedľa centra, mi vysvetľovali, že Halloween priniesol päťdňové búrlivé oslavy v centre mesta. Ohňostroje, oslavné pochody a plno psov, ktorých majitelia prezliekli za netopierov. Možno je to trocha zvláštne, práve preto sa tu hodí známe príslovie: „Iný kraj, iný mrav“. Toľko z mojich postrehov o tomto unikáte medzi anglickými mestami. Ak ste sa už rozhodli, že Leeds je to miesto, kam chcete ísť, rozhodli ste sa určite správne!