a

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat ipsum.

Working Hours

Monday > Friday: 5am > 5pm
Saturday: 9am > 1pm
Sunday: Closed
Latest News

Polícia v Británii

Akí sú anglickí policajti a ako sa správať pri stretnutí s britskou políciou.

Narozdiel od našich končín, anglickí policajti sa snažia byť dostupní a užitoční. Ak sa napríklad stratíte v niektorom anglickom meste, je najrýchlejšie ak spýtate policajta alebo dopravného strážcu (traffic warden).


Policajtov rozoznáte ľahko podľa uniforiem (nosia zvláštnu helmu so strieborným pruhom a za opaskom majú len obušok) a podľa toho, že sú ovešaní zariadením na udeľovanie blokových pokút za zlé parkovanie 🙂


Bežní policajti v Británii nie sú ozbrojení, nosia len obušky. Ozbrojené bývajú len zvláštne jednotky a vždy sa pri zásahu musia volaním ohlásiť, že sú majú pri sebe zbraň (volaním „armed police“). Po teroristických útokoch v minulých rokoch už môžete ale aj v uliciach miest či na letiskách vidieť policajtov ozbrojených napríklad automatickým zbraňami („samopalmi“).


Policajti (a to najmä na letiskách) bývajú veľmi prísni a rozhodne sa neoplatí s nimi vtipkovať na tému zbrane či drogy. Vo všeobecnosti sú policajti v Anglicku veľmi rešpektovaní


Okrem výnimočných situácií sa bežný človek s policajtmi v Anglicku do kontaktu takmer vôbec nedostane. Policajti vás nemajú na ulici dôvod kontrolovať – mimochodom v Anglicku nie ste povinní nosiť pri sebe žiaden identifikačný doklad, aj keď to odporúčame pre prípad akýchkoľvek nedorozumení.


Rovnako ani dopravní policajti vás v Anglicku nezastavia, pokiaľ na to nie je objektívny dôvod (napríklad jazdíte v nesprávnom pruhu alebo máte v noci zhasnuté svetlomety). Pri šoférovaní sa môžete stretnúť s policajným autom, ktoré vás svetelným nápisom na zadnom skle upozorní, aby ste si napríklad zapli bezpečnostný pás („seatbelt“), či znížili rýchlosť („reduce your speed“).


V prípade dopravného priestupku sa vás polícia nebude snažiť ihneď pokutovať, ale väčšinou to vyrieši dohovorom.  V prípade kontroly od vás dopravná hliadka môže požadovať vodičský preukaz a doklad o poistení. Tieto doklady však nie ste povinní mať pri sebe; v takom prípade sa budete musieť väčšinou do siedmich dní dostaviť na ľubovoľnú policajnú stanicu a preukázať sa tam spomínanými dokladmi.


V prípade nebezpečia môžete volať tiesňovú linku 999.


Comments:
 • Anonym
  2010/06/23 at 09:09

  v Anglicku sme sa streli s policajtmi a môžem potvrdiť, že úroveň ich policajtov sa s našimi nedá absolútne porovnať! Sú veľmi milý, ochotný a komunikatívni. Vôbec nie ako slovenský nepríjemný a arogantný “policajti”.

 • Anonym
  2011/08/06 at 10:35

  Mna by zaujimalo ci sa tu da ( v Anglicku) bez problemov obratit na policiu a ci by to riesila,pokial mi chodia sms-ky v tvare : … ze zle dopadnem !!!
  Na ulici na mna pokrikuje ze mi rozkope hlavu,zajebe ma pod zem a podobne.
  Nie je toto nahodou obmedzovanie ludskej slobody? Za odpoved DAKUJEM.Martina

 • janosik
  2012/08/11 at 15:16

  to s tymi policajtmi v uk mozno len suhlasdit za pat rokov co tu som ziadna buzeracia