Na tróne sedela 64 rokov a stala sa panovníčkou ríše takej rozľahlej, že nad ňou nezapadalo slnko. Do pamäte Britov sa toto obdobie vrylo ako zlaté časy. Británia bola pánom sveta, prosperovala, rástla.

Nie len storočím pary bolo to 19. Patrilo aj britskej kráľovnej Viktórii. Viktória k tomu pridala svojské ingrediencie – kult rodiny, prudérnosť, okázalú stredostavovskú morálku. “Tá prekliata mravnosť privedie všetko do záhuby,” reptal jeden z premiérov, lord Melbourne. Od jej smrti uplynulo 105 rokov.


Na trón nastúpila už keď mala 18 rokov hoci pri narodení (1819) nestála ako prvá v nástupníctve. Ani jeden z jej strýkov však nepriviedol na svet legitímneho nástupníka. O šiestej ráno ju 20. júla 1837 zobudila matka: “Povedala mi, že prišiel arcibiskup canterburský a lord Cunningham a že by so mnou chceli hovoriť. Vstala som z postele a išla som do obývačky, len tak v župane, sama a prijala som ich. Lord ma vyrozumel, že môj nebohý strýko – kráľ už nežije a v dôsledku toho ja som teraz kráľovnou,” napísala si do denníka.


Neprekvapilo, že si Viktória vybrala za muža Nemca. Pochádzal odtiaľ celý kráľovský rod a nemčina bola jej prvým jazykom, ktorý občas používala pri rozhovoroch s ministrami. Spočiatku podliehala vplyvu ministerského predsedu lorda Melbourna a manžela, ktorý mnohé spravoval, keďže manželka rodila.


Kráľovná Viktória sa stala matkou modernej konštitučnej monarchie, v ktorej je panovník ceremoniálnou postavou a moc patrí parlamentu. Nad monarchiou sa začalo zmrákať krátko pred jej smrťou, Briti sa museli pustiť v Afrike do vojny s Búrmi. Viktória sa vo veku 81 rokov pobrala za milovaným Albertom. Na trón nastúpil jej pôžitkársky syn, milovník žien a luxusu. Zlatá viktoriánska éra sa skončila.


Celý článok nájdete na stránke denníka SME.