Kde všade nájdete pošty v Anglicku a v Británii a aké mávajú otváracie hodiny. Aké známky a druhy zásielok sa používajú v Británii.

Britská pošta (Royal Mail, obdoba našej Slovenskej pošty a.s.) poskytuje v Británii širokú škálu služieb, aj finančných (platenie účtov, zmenáreň, prevod peňazí do zahraničia a pod.). Slúžia aj ako miesto pre podávanie rôznych úradných dokumentov a žiadostí (na vodičský preukaz, pre koncesionárske poplatky za televízor atď.). Sú tiež vhodným miestom pre výmenu cudzej meny (bez poplatku).


Pošty nájdete prakticky na každej veľkej ulici. V Británii je viac ako 17 600 pôšt, z toho len zhruba 600 prevádzkuje Royal Mail; ostatné bývajú ako súčasť malých obchodíku s potravinami a zmiešaným tovarom (Post Office Counters Ltd.), ktorý je však zvonka výrazne označený ako ?Post Office?. Často poštu nájdete aj v supermarketoch alebo papiernictvách (Stationery).


Pošty bývajú otvorené zvyčajne v pondelok až piatok od deviatej ráno do pol šiestej večer, a v sobotu od deviatej ráno do pol jednej naobed. Malé pošty v obchodíkoch mávajú väčšinou obedňajšiu prestávku a tiež bývajú jeden deň v týždni otvorené len doobeda (v stredu). Pošty na hlavných uliciach v mestách nemávajú poludňajšiu prestávku. Pošty nájdete aj na letiskách a niektoré z nich majú otvorené aj v nedeľu alebo cez štátne sviatky.

Odosielanie pošty


Listy a listové zásielky môžete v rámci Británie odoslať prvou triedou
(First Class) alebo druhou triedou (Second Class). Pri
odoslaní prvou triedou by zásielka mala v rámci Británie doraziť adresátovi už
na druhý deň (okrem nedele). Druhá trieda je asi o tretinu lacnejšia a zásielka
bude adresátovi doručená v priebehu troch dní.


Známky si môžete kúpiť na pošte. Známky pre prvú a druhú triedu sú výrazne
odlíšené číslom ?1? alebo ?2? vytlačeným na pravej strane dole. Známka prvej
triedy (?first class stamp?) stojí 30p a známka druhej triedy stojí 21p.


Zásielky s predtlačenou adresou, označené ako ?freepost? (rôzne dotazníky,
formuláre či objednávky) nepotrebujú známku; ich odoslanie hradí príjemca.