O možnostiach, ako sa v Británii dostať na internet. Internetové kaviarne, knižnice, dial-up pripojenie, broadband, ADSL, wi-fi pripojenie.

Internet je v Anglicku štandardnou súčasťou britských domácností. Pomalé pripojenie cez telefónnu linku (dial-up) už takmer nikto nepoužíva; štandardom je vysokorýchlostné pripojenie (broadband internet) cez DSL alebo káblovú televíziu.


V Anglicku sa môžete dostať k internetu buď doma, v internetových kaviarniach, v knižniciach, v telefónnych búdkach či na miestach s wi-fi signálom.


Internetové kaviarne


V Londýne je veľké množstvo internetových kaviarní. Označujú sa ako Internet Caffe alebo Cyber Caffe a pod. Prakticky na každej hlavnej ulici v Londýne ich nájdete niekoľko. O internetových kaviarniach píšeme v článku Internetové kaviarne v Londýne.


Internet v knižniciach


Anglické verejné knižnice ponúkajú zdarma pripojenie na internet. Nemusíte byť v knižnici ani zapísaný, ani byť jej členom. Londýnske knižnice sú moderne zariadené, s dobre vybavenými počítačmi (všade sú LCD monitory) a s rýchlym pripojením na internet. Viac o internete v londýnskych knižniciach nájdete v článku Internet v knižniciach.


Internet doma


Najpohodlnejšie je samozrejme pripojenie na internet z domu. Na to, aby ste si mohli nechať zaviesť domov internet, musíte mať v byte či dome telefónnu linku alebo káblovú televíziu. V tom horšom prípade môžete mať bez čakania či inštalácie pripojenie typu dial-up (pomalé nespoľahlivé pripojenie). V tom lepšom prípade si môžete zriadiť broadband pripojenie.


Dial-up pripojenie


Pripojenie cez bežnú telefónnu linku vychádza okolo 5-15 libier na mesiac. Väčšinou však musíte uzatvoriť zmluvu na jeden rok. Zásadným rozdielom je, že na rozdiel od Slovenska neplatíte okrem pripojenia žiadne ďalšie telefónne poplatky (používa sa bezplatné číslo začínajúce 0808). Hlavnou nevýhodou je však skutočnosť, že pripojenie je viazané na jedno telefónne číslo, takže ak používate notebook na viacerých miestach, potom nemôžete využiť toto pripojenie. Vybrať si môžete z ponúk niekoľkých stoviek poskytovateľov pripojenia.


Druhou možnosťou je pripojenie na internet, kde neplatíte žiadne mesačné poplatky ani žiadne iné poplatky za pripojenie na internet, avšak ide o číslo začínajúce 0845, takže platíte za miestny telefónny hovor (večer a cez víkendy 1p za minútu). Takéto pripojenie ponúka viacero spoločností (napr. Freeserve).


Najzaujímavejšou a najvýhodnejšou alternatívou dial-up je pripojenie cez predplatené karty spoločnosti MyInternetPass. Ponúkajú dve možnosti pripojenia: za £10 máte k dispozícii 2000 minút pripojenia na internet, ktoré môžete minúť v priebehu 90 dní. Druhou možnosťou je neobmedzené pripojenie počas 30 dní za tiež £10 (v skutočnosti to nie je neobmedzené, ale ide o 160 hodín, teda vyše 5 hodín denne). Karty s prístupovým menom a heslom sa dajú kúpiť buď v rôznych obchodoch a internetových kaviarňach, alebo najlepšie rovno na internete (obratom vám e-mailom príde prístupové meno a heslo) na stránke MyInternetPass.


Zaujímavé je, že väčšina internetových dial-up providerov v Anglicku vás odpojí od internetu po jednej až troch hodinách a musíte sa znova pripojiť.


Broadband pripojenie


Vysokorýchlostné pripojenie na internet – broadband – si môžete nechať domov zaviesť prostredníctvom tel. linky (technológia ADSL) alebo cez rozvody káblovej televízie (cable connection). Ide o pripojenie rýchlosťou cca od 128kBps do 2MBps (rýchlosť a garancia sa líši v závislosti od poskytovateľa a samozrejme najmä od ceny).


Cena za takéto pripojenie je zhruba do 30 libier mesačne. Oplatí sa najmä v dome, kde sa na pripojenie môžu poskladať viacerí. Väčšinou sa platí aj za inštaláciu (cca £30) a za modem (do £50) a preto sa oplatí využiť akciovú ponuku s modemom a inštaláciou zadarmo.


Podmienkou býva minimálne ročná zmluva (čo je nevýhodné, pretože pripojenie je viazané na dané miesto a keď sa odsťahujete, tak nemôžete zrušiť zmluvu).


Na webstránke www.adslguide.org.uk nájdete porovnanie služieb a cien rôznych poskytovateľov broadband pripojenia na internet.


Wi-fi pripojenie


V urbanizovaných častiach Británie sú na rôznych miestach k dispozícii tzv. wi-fi hot spots, kde sa môžete pripojiť na internet so svojim notebookom. Podmienkou je, že váš notebook podporuje wi-fi technológiu. Tieto wi-fi hotspoty bývajú inštalované v hoteloch, v rôznych business centrách, na letiskách, v kaviarniach a pod.


Väčšinou sa za prístup na internet platí (cena je rôzna, ale okolo 1-5 libier na hodinu), no nájdete aj niektoré wi-fi hot-spoty, kde sa môžete pripojiť zdarma. JiWire má v databáze 1220 hotspotov v Londýne, z toho je zdarma len 14 hotspotov.


Telefónne búdky


Ako núdzový a skôr kuriózny spôsob ako sa dostať na internet v Londýne uvádzme aj telefónne búdky. Ide o špeciálne telefónne búdky od British Telecom, ktoré fungujú ako bežné telefónne búdky, ale zároveň v nich nájdete aj terminál s klávesnicou a niečo ako náhradu myši. K dispozícii máte malú LCD obrazovku. Na núdzové odoslanie e-mailu to stačí, ale žiadne pohodlie to veru nie je. Cena za pripojenie je vysoká – 10p za minútu.


GPRS


Ďalšou možnosťou pripojenia na internet je GPRS cez mobilný telefón. GPRS pripojenie je v Británii extrémne nákladné a preto ho nedporúčame.