Ako funguje prenájom bytu od realitnej kancelárie v Anglicku, koľko to stojí a čo musíte vybaviť.

Väčšina domov a bytov sa prenajíma cez realitné agentúry (letting agency alebo estate agent). Tieto jednajú v záujme prenajímateľov ? landlordov. Veľa agentúr však pýta poplatok aj od nájomcov za sprostredkovanie. To je podľa britského zákona nelegálne a tak vám agentúry tieto poplatky naúčtujú ako ?administratívne poplatky?. Tie môžu byť v rozpätí od 30 do 200 libier za návrh zmluvy, spísanie inventára…


Zvyčajne sa vyžaduje, aby ste zaplatili jednomesačné nájomné vopred, v závislosti na type prenájmu a nájomnej zmluvy, plus depozit (zálohu) na prípadné škody, ktorý býva vo výške jednomesačného alebo dvojmesačného nájomného.


V prípade, že súhlasíte s prenájmom vybraného objektu (bytu či domu), budete musieť agentúre zložiť počiatočný depozit (od 50 do 200 libier) ešte pred podpísaním zmluvy. Tento depozit by vám neskôr mal byť odrátaný od nájomného, avšak častokrát ide len o ďalší ?administratívny poplatok?.


Agentúry mávajú zoznam práve voľných objektov na prenájom, ktorý aktualizujú obyčajne raz za týždeň.


Väčšina agentúr si vyžiada referencie od vášho zamestnávateľa, údaje o bankovom účte alebo výpis z vášho účtu.


Podľa správnosti by mala agentúra vložiť váš depozit na špeciálny sporiaci účet (savings account), ale to sa stáva len zriedka.


Treba mať na pamäti, že realitné agentúry nie sú v Británii regulované zákonmi, takže sa môžete stretnúť aj s veľmi neserióznymi agentúrami. Podľa možnosti využite služby len tej realitnej kancelárie, o ktorej viete (od známych či kolegov), že je overená.