a

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat ipsum.

Working Hours

Monday > Friday: 5am > 5pm
Saturday: 9am > 1pm
Sunday: Closed
Latest News

Britská monarchia

Monarchia je najstaršou britskou vládnou inštitúciou. Kráľovná je hlavou iných štátov, ktoré sú združené v Spoločenstve národov, Commonwealth.

Britská monarchia


Monarchia je najstaršou britskou vládnou inštitúciou. Kráľovná Alžbeta je priamym potomkom kráľa Egberta, ktorý zjednotil Anglicko v čase svojej vlády v roku 829 n.l. K jedinému prerušeniu monarchie došlo v období vzniku republiky v čase 1649-1660.


Hlava štátu


Dnes nie je kráľovná len hlavou štátu, ale aj významným symbolom národnej jednoty. Titul kráľovnej na území Británie znie: Kráľovná Alžbeta II, z božej vôle kráľovná Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších oblastí a teritórií, hlava britského spoločenstva a ochrankyňa viery. V oblastiach Normandských ostrovov a na ostrove Man je kráľovná zastúpená poručníkom – guvernérom.


Spoločenstvo národov – Commonwealth


Aj keď sídlo monarchie je na území Británie, kráľovná je tiež hlavou štátov v niekoľkých krajinách Commonwealthu – spoločenstva národov.


Commonwealth of Nations – Spoločenstvo národov – je voľné združenie Veľkej Británie a jej bývalých domínií a kolónií. Do roku 1931 sa toto spoločenstvo nazývalo Britské impérium, v rokoch 1931-1947 Britské spoločenstvo národov. Dnes je členom spoločenstva 53 samostatných krajín a ďalej závislé územia a teritória pod správou Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu.


Na každom území je kráľovná reprezentovaná generálnym guvernérom, menovaným kráľovnou po rokovaní s príslušnou krajinou, nezávisle na britskej vláde. V každom jednotlivom prípade forma kráľovského titulu odlišuje. Ostatné štáty britskej monarchie sú buď republikou alebo nezávislou monarchiou. Na území teritórií závislých na Británii je kráľovná zvyčajne zastúpená guvernérmi.


No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.