Priebeh vianočných sviatkov vo Veľkej Británii. Christmas Eve, Christmas Day, Boxing Day.

Príprava na Vianoce sa v Británii rozbieha na začiatku decembra, i keď väčšina obchodov začína predávať vianočné dekorácie a pohľadnice už koncom septembra. Britská pošta každý rok zverejňuje posledné možné termíny na odoslanie pošty tak, aby dorazila včas ešte pred Vianocami (napríklad posledný termín pre odoslanie vianočnej pošty z Británie na Slovensko bol tohto roku 12. december).


Briti trávia Vianoce podobne ako Slováci doma so svojimi rodinami, preto pred Vianocami atakujú nákupné centrá a obchody, aby sa dostatočne zásobili na sviatky. Briti posielajú známym a priateľom vianočné pohľadnice ? každý rok doručí britská pošta vyše dvoch biliónov vianočných listov a pohľadníc.


Vianočné dekorácie sa objavia na oknách domov na začiatku decembra, no obchody hýria vianočnou dekoráciou omnoho skôr, niekedy už aj v októbri. Niektoré domácnosti si ozdobia stromček v záhrade vianočnými svetlami. Hlavné ulice (highstreets) majú takisto svetelnú výzdobu. Napríklad vianočná sezóna v Londýne začína tradičným rozsvietením vianočných svetiel na Oxford Street.


Briti si vianočné pohľadnice, ktoré dostanú, zavesia na stenu alebo položia nad krb či na poličku.


Každoročne dostáva mesto Londýn vianočný stromček ako dar od mesta Oslo, ktorý je tradičnou ozdobou Traffalgar Square.


Vianočnými sviatkami sú v Británii Christmas Day (25. december) a Boxing Day (26. december). Obidva dni sú štátnymi sviatkami, kedy sa v Británii nepracuje a obchody sú zatvorené.


Christmas Eve (24. decembra)


24. decembra je v Británii normálny pracovný deň, i keď v mnohých firmách sa končí už skôr, väčšinou na obed. Obchody bývajú 24. decembra až do neskorých hodín otvorené, pretože darčeky sa rozdávajú až na druhý deň. Deti, ktoré ešte veria na ?Ježiška? (Father Chrismas), si na Štedrý deň zavesia svoje ponožky na krb či nad posteľ, do ktorých im potom Father Christmas prinesie darčeky (podľa klasickej povesti na saniach, ktoré ťahajú soby). Niektoré deti nechávajú pre Mikuláša vonku pohár mlieka alebo sherry či kus vianočného koláča (mince pie). Niektorí ľudia chodia na Štedrý večer do kostola ? tradične na polnočnú omšu, kde sa spievajú vianočné koledy.


Christmas Day (25. decembra)


Christmas Day je deň, ktorý ľudia trávia v Británii so svojimi rodinami. V Londýne a vo väčšine miest nepremáva ani metro, ani autobusy. V niektorých rodinách sa darčeky sami rozbaľujú všetci hneď ráno a potom sa chodí na rodinné návštevy a v iných rodinách sa s rozbaľovaním darčekov čaká až do spoločnej večere (Christmas Dinner). Vianočná večera (Christmas Dinner) sa je v priebehu dňa a tradične pozostáva z moriaka, zeleniny, opekaných zemiakov, brusnicovej omáčky a samozrejme vianočného pudingu. O tretej popoludní vysiela televízia vianočný príhovor Kráľovnej. V niektorých rodinách si členovia rozdávajú Christmas Crackers (akési tuby z farebného papiera s hračkou či darčekom vnútri) a na hlavách majú papierové klobúky.


Boxing Day (26. decembra)


Boxing Day je druhý vianočný sviatok a rodiny ho využívajú na návštevy tých príbuzných, ktorých nestihli pozrieť v predchádzajúci deň. Meno ?Boxing Day? pochádza z dávnej histórie a je odvodené z krabíc (boxes), ktoré boli (a stále sú) umiestené v kostoloch a do ktorých sa vhadzujú mince a peniaze pre chudobných. Práve na Boxing Day sa tieto krabice otvárali a peniaze sa rozdali chudobným. Podľa inej teórie názov tohto sviatku pochádza z obdobia, kedy sluhovia museli v šlachtických rodinách slúžiť aj počas Chistmas Day a voľno dostali až nasledujúci deň. Pri odchode za svojimi rodinami ich páni, u ktorých slúžili, obdarovali Christmas Box-om. Boxing Day býva veľmi pokojný sviatok, kedy sa väčšina ľudí zotavuje z predchádzajúceho dňa. Zaujímavé je, že počas tohto dňa sa organizujem mnoho športových podujatí. Tradíciou je vianočný hon na líšky (Boxing Day Hunts). Ďalšou novodobou tradicíou sú vianočné a novoročné výpredaje, ktoré začínajú práve na Boxing Day. Ľudia čakajú pred obchodnými domami od skorých ranných hodín, aby sa hneď po otvorení pustili do nakupovania.


V Škótsku sa dôraz kladie skôr na oslavu Nového roka ako Vianoce. Novoročné oslavy sa v Škótsku nazývajú Hogmanay.


Cez Vianoce sa ľudia v Anglicku zvyknú prepchávať rovnako ako napríklad na Slovensku.


Najmä na vidieku či v malých mestách chodia niekedy deti po domoch a spievajú vianočné koledy.