Čo je to NI Number a na čo slúži. Prečo si ho musíte vybaviť. Bez trvalého National Insurance Number nemôžete žiadať o vrátenie daní.

National Insurance Number (NI Number, NII alebo NINO) je číslo sociálneho poistenia, ktoré sa prideľuje všetkým pracujúcim v Británii. Toto číslo slúži na identifikáciu všetkých záznamov súvisiacich s daňami a daňovým úradom, prácou, penziou a ďalšími nárokmi na sociálnu starostlivosť.


Každý pracujúci má len jedno NI číslo, ktoré vyzerá takto: AB123456C. NI číslo používa váš zamestnávateľ ako vaše identifikačné číslo pri zrážkach z vašej mzdy (pre dane a poistenie), úrady práce (Job Centers) pri hľadaní zamestnania a pre podporu v nezamestnanosti a tiež ho používajú miestne úrady (Local Authorities).


NINO od vás vyžaduje zamestnávateľ, aby vám mohol strhávať zrážky za dane a poistenie. Dočasne môžete pracovať aj bez NINO ? kým vám nebude pridelené NI číslo, bude váš zamestnávateľ namiesto NI čísla používať váš dátum narodenia.


Akonáhle začnete pracovať u britského zamestnávateľa a budete mať pracovnú zmluvu a výplatnú pásku, musíte požiadať o pridelenie NINO. NI číslo si musíte vybaviť sami. Postup pri vybavovaní NI Number je nasledovný:  • Keď začnete pracovať, kontaktujete najbližšiu Social Security Office. Najbližšiu kanceláriu nájdete podľa PSČ bydliska (Post Code) na internetovej stránke Job Centre.
  • Dohodnete si s nimi termín stretnutia; zároveň vám povedia, aké doklady si máte priniesť so sebou na stretnutie. Pridelenie NI čísla môže trvať niekoľko týždňov (dokonca aj mesiacov).
  • Keď vám pridelia NI Number, dostanete aj plastikovú kartičku, ktorá potvrdzuje vaše NI číslo. Táto kartička neslúži ako doklad totožnosti (proof of identity) ani adresy (proof of address).

Každú zmenu adresy by ste mali ohlásiť na najbližšej Social Security Office.


Britský zamestnávateľ vás nemôže odmietnuť zamestnať len preto, že ešte nemáte NI číslo. Takýto postup je pre britských zamestnávateľov nelegálny. Ak ešte nemáte NI číslo, zamestnávateľ bude namiesto NI čísla používať dátum vášho narodenia.


Ak si chcete nárokovať vrátenie časti daní, musíte mať už vybavené NI číslo.


Nie je bližšie špecifikované, ako dlho môžete pracovať bez NI čísla. Čo najskôr by ste si mali vyžiadať trvalé NI číslo. Podľa zákona je každý pracujúci (aj keď pracuje zadarmo bez nároku na odmenu) povinný mať svoje vlastné NI číslo.


O NI číslo môžete požiadať aj keď ešte nepracujete. Stačí, ak dokladujete, že si prácu aktívne hľadáte (napríklad sa preukážete registráciami v pracovných agentúrach).