Ako v Anglicku fungujú zubári. Koľko stojí zubné oštrenie. Rozdiel medzi štátnymi a súkromnými zubármi.

Ročná konzumácia viac ako 700 000 ton sladkostí zaručuje, že britskí zubári (a výrobcovia sladkostí) nebudú mať najbližšie roky žiadne finančné ťažkosti. Aj napriek preventívnym kampaniam milióny Angličanov zájdu k zubárovi až vtedy, keď umierajú od bolesti. Našťastie je v Británii dostatok kvalitných zubárov.


Najlepším spôsobom ako nájsť dobrého zubára (či už štátneho alebo súkromného) je opýtať sa nejakého známeho (kolegu, spolužiaka, spolubývajúceho). Zubárov nájdete pod písmenom D v Žltých stránkach (Dental Surgeons). Zhruba 50% zubárov funguje jeden deň počas týždňa aj večer alebo v sobotu doobeda. V niektorých odľahlejších častiach Veľkej Británie nájdete aj pojazdné zubárske ambulancie.


Niektoré zubné klinky poskytujú bezplatné pohotovostné ošetrenie cez sviatky alebo v nedeľu, v Londýne niektoré aj 24 hodín non-stop. Ceny za zubné ošetrenie nie sú vo Veľkej Británii tak veľké ako v niektorých ostatných krajinách EÚ. Navyše sa ceny líšia podľa regiónov a podľa zubárov, zhruba od 10 do 35 libier za preventívnu kontrolu, od 15 do 30 libier za odstránenie zubného kameňa a od 20 do 35 libier za roentgenový snímok či obyčajnú (amalgánovú) výplň. Podľa prieskumov by ste napríklad v Edinburgu zaplatili u súkromného zubára 35-50 libier za preventívnu prehliadku a odstránenie zubného kameňa, zatiaľ čo v Yorkshire by ste za to zaplatili 24-35 libier. Niektorí zubári si za toto ošetrenie v Edinburgu vypýtajú aj 88 libier, a iní vás ako NHS pacienta ošetria za 13 libier.


Kvalita zubného ošetrenia u štátnych zubárov (NHS Dentists) nebýva niekedy tak dobrá ako v prípade súkromných zubárov. Ošetriť sa môžete nechať aj u súkromných aj u štátnych (NHS) zubárov. Nie všetci súkromní zubári však akceptujú NHS (teda štátnych) pacientov. Ak chcete, aby vás ošetrili ako NHS pacienta, musíte byť zaregistrovaní u zubára. Pokiaľ nemáte uzatvorenú dohodu so zubárom, môže vás požiadať o podpísanie formulára, do ktorého okrem iného uvediete vaše NHS číslo (alebo ukážete vašu zdravotnú kartu) ešte predtým, ako vás zubár ošetrí. Ak nebudete zaregistrovaní u zubára, budete musieť zaplatiť plnú sumu za ošetrenie. Niektorí súkromní zubári majú limit na počet NHS pacientov, ktorých môžu mesačne ošetriť a tak vás niekedy ošetria len ako súkromného pacienta.


Za všetky zubné ošetrenia sa platí, aj ako NHS pacienti. Pred vykonaním ošetrenia vás zubár požiada, aby ste podpisom súhlasili s predpokladaným odhadom na náklady ošetrenia. Ako NHS štátni pacienti platíte 80% z nákladov (najviac však 372 libier za jedno ošetrenie) na ?bežné? ošetrenie (výplň, vytrhnutie zubu a pod.) a štandardné zubárske práce ako mostík a protézy (všetko podľa pevne stanoveného NHS sadzobníka). Štandardná sadzba za bežnú zubnú kontrolu (bez ošetrenia) je £5.50. Za núdzové ošetrenie sa neplatí extra (len za samotné ošetrenie).


Poplatky u NHS zubára platia všetci okrem detí a študentov celodenného štúdia, ďalej ľudia starší ako 60 rokov, tehotné matky a matky s dieťaťom starším nie viac ako rok a takisto ľudia žijúci zo sociálnej podpory.


Pri špeciálnych (nákladných) ošetreniach od vás môže zubár požadovať platbu vopred. Ak sa nedostavíte na dohodnutý termín k zubárovi a neospravedlníte sa, môžete byť požiadaný o zaplatenie poplatku.


U súkromného zubára môže byť niekedy pomerne ťažké získať cenový odhad pred ošetrením. V praxi sa stáva, že si súkromní zubári vypýtajú až 6 krát viacej ako u NHS zubára.