mesto Beatles, slávneho futbalového klubu, ale aj výnimočných architektonických diel.
Organizácia spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru, UNESCO, každoročne rozširuje zoznam Svetového kultúrneho dedičstva o prírodné a historické skvosty planéty.

Vyberá ich pre výnimočnú celosvetovú hodnotu. Tohto roku na zoznam pribudlo 39 lokalít, takže celkovo je ich už 788. Väčšinou ide o miesta, ktoré sú nespochybniteľnými raritami – v Británii je to napríklad prehistorické Stonehenge, Westminsterské opátstvo v Londýne alebo kúpeľné mesto Bath.No najnovší britský prírastok môže byť pre niekoho prekvapujúci, ale pre domácich je to logické.”Je tu určite jedna z najkrajších radníc v Británii, veľkolepá galéria, knižnica a múzeum. Je to, akoby ste si prezerali obrázkovú knihu o 19. storočí, ibaže je to tu trojrozmerné,” hovorí o Liverpoole predseda organizácie English Heritage Sir Neil Cossons.Väčšina Britov v tomto prístave na severozápade Anglicka nikdy nebola, kvôli jeho povesti poznačenej zločinnosťou, chudobou a chátrajúcimi budovami. Mesto mnoho jeho obyvateľov opustilo, keď Británia ako obchodná superveľmoc začala upadať.

Mesto, kde zastal čas
Čo sa teda stalo, že je zrazu na kultúrnom vrchole? “Tri generácie bol Liverpool na dne – mesto, ktoré bolo kedysi rozprávkovo bohaté, nesmierne schudobnelo. Väčšina Britov má o ňom stále predstavu, že sa zmieta v chudobe a zločinnosti. Ale obracia sa to,” vysvetľuje riaditeľ Liverpoolskeho múzea doktor David Fleming.”Kedysi to bolo jedno z najkrajších miest planéty. No pretože bolo v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch také chudobné, nebudovalo sa v ňom toľko, ako napríklad v mestách Leeds či Birmingham. Inými slovami, čas ho akoby obišiel. Takže tu máme jedno z najkrajších miest 19. storočia, a je stále tu,” tvrdí Fleming.

Liverpool sa môže popýšiť aj úžasnou architektúrou
Liverpool bol bránou do priemyselnej Británie a vlastne aj priemyselnej Európy. Všetka produkcia uhoľných baní a textilných tovární stredného a severného Anglicka sa vyvážala cez jeho prístav – čo v tom čase predstavovalo veľký podiel na svetovom obchode.Nomináciu Liverpoolu pre Výbor Svetového kultúrneho dedičstva pripravil John Hingeclift. Čakal ale, že naozaj uspeje?”Rozhodne to nebola hotová vec, dosť sa o tom debatovalo. Diskusia sa začala tým, že Egypt ocenil kozmopolitné, rozmanité obyvateľstvo Liverpoolu, čo samozrejme zväčša pramení z jeho úlohy ako svetového námorného prístavu,” hovorí John Hingeclift.
Práve tak sa do Liverpoolu dostali ľudia z mnohých krajín a mnohí sa tu aj usadili. Začalo sa to v osemnástom storočí. V tomto meste je napríklad najstaršia čínska komunita v Európe.

Liverpoolske Grácie
Lode, ktoré do liverpoolskeho prístavu plávajú z Írskeho mora, vítajú tri veľkolepé budovy, takzvané Tri Grácie, ktoré stelesňujú význam mesta vo svete.
Prvou je budova liverpoolskeho prístavu, vybudovaná pre dôstojníkov spoločnosti Merseydock v podobe renesančnej katedrály. Je zdobená kamennými morskými vílami a morskými živočíchmi. Okná z farebného skla zas znázorňujú všetky krajiny britského impéria.Ďalším skvostom liverpoolskeho nábrežia je Cunardova budova, ktorá pripomína obrovský benátsky palác.Túto budovu postavili pre Cunardovu spoločnosť, ktorá zdôrazňuje význam Liverpoolu ako miesta, odkiaľ v devätnástom storočí masovo odchádzali emigranti z Európy do zámoria. Zdobenie okolo jej okien reprezentuje tváre mnohých národov, ktoré s Cunardovou spoločnosťou obchodovali.

A do tretice je tu budova poisťovne Royal Liver. Tá je azda najznámejšia, kvôli dvom mýtickým vtákom, ktoré ju zdobia – jeden sa pozerá smerom na more, jeden do vnútrozemia.Tieto pozlátené mýtické vtáky, napoly orly, napoly kormorány, svojím leskom vítali tisíce námorníkov vracajúcich sa do svojho domovského prístavu.Sú aj symbolom na erbe Liverpoolu, ktorý architekti používali po celom meste. Hovorilo sa, že keby vzlietli z budovy poisťovne, mesto by sa zrútilo do rieky.

Staré, zlaté doky
Liverpool má aj prvý komerčný uzavretý morský dok na svete. Vybudoval ho Thomas Stears pre liverpoolsku korporáciu v roku 1715.To bolo veľmi významné nielen pre mesto, ale aj pre celý svet, keďže sa z jeho výstavby mohol poučiť pri budovaní podobných zariadení na iných miestach. Ale bol to tiež základ budúcej prosperity Liverpoolu.

Jeden z historických dokov – Albert Docks
Tento ‘prístavný bazén’ bolo potrebné vybudovať, pretože v Liverpoole je mimoriadne vysoký výškový rozdiel hladiny mora pri prílive a odlive – až deväť metrov.
Preto je v priebehu dňa veľmi ťažké nakladať a vykladať tovar. Keď boli ale lode v doku, dalo sa to robiť v ktoromkoľvek čase.Tým sa nesmierne zvýšila ziskovosť liverpoolskeho prístavu, ktorý potom slúžil ako vzor pre výstavbu dokov na celom svete.Liverpoolske doky z devätnásteho storočia sa rozprestierali na viac ako desiatich kilometroch a patria medzi najzachovanejší komplex dokov na svete.
V čase najväčšieho rozkvetu bola v Liverpoole registrovaná asi štvrtina svetových obchodných lodí a prechádzala cez neho aj štvrtina svetového obchodu.

Umelecké investície
Obchodníci, na vtedajšie pomery multimilionári, vkladali svoje bohatstvo do umenia a architektúry. Liverpoolske umelecké galérie sú plné diel medzinárodného významu.
Ďalšie peniaze sa zarobili, keď v devätnástom a začiatkom dvadsiateho storočia milióny európskych emigrantov odchádzali z Liverpoolu na svoju púť do Nového sveta…
To všetko je však pre väčšinu Britov už len dávna história. Ale v zahraničí má Liverpool oveľa lepšiu povesť.

A k Liverpoolu neodmysliteľne patria aj Beatles

Je to tak vďaka Beatles, azda najväčšiemu fenoménu populárnej hudby dvadsiateho storočia.Práve vďaka fenomenálnej hudobnej skupine aj človek, ktorý tam nikdy nebol, o Liverpoole niečo vie.Odkedy Liverpool vybrali za európske mesto kultúry na rok 2008 a od jeho tohtoročného zápisu na zoznam svetového kultúrneho dedičstva, v meste priam cítiť sebavedomie a hrdosť.Od organizácie UNESCO nedostane liverpoolska radnica žiadne peniaze, ale podľa Neila Cossonsa z organizácie English Heritage to môže priniesť aj dodatočné výhody.”Skutočnosť, že je mesto zapísané na zoznam UNESCO, zohľadní fond spravujúci výťažky z britskej štátnej lotérie a zoberú to iste do úvahy aj rôzne vládne ustanovizne,” tvrdí Cossons.