Financie, Informácie o UK, Zaujímavosti
londyn.sk

Čo je to kreditka, ako funguje a aké sú jej výhody oproti debetnej karte.

Podľa našich skúseností stále málo ľudí pozná rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou. Keď sa na Slovensku povie kreditná karta, väčšina ľudí si predstaví plastikovú kartu, ktorou bežne platí v obchode. Omyl ? vo väčšine prípadov totiž ide o debetnú kartu. Aký je v nich teda rozdiel?

Kreditná aj debetná karta sú obidve druhom platobnej karty. Skrátka, plastikové kartičky, ktorými sa dá platiť v obchode a vyberať z bankomatu, a ktoré sa na prvý pohľad výrazne neodlišujú. V skutočnosti je však medzi nimi zásadný rozdiel.

Debetná karta

Debetná karta je tá, ktorú dostanete takmer automaticky ku každému bežnému účtu na Slovensku (i v Anglicku). Najčastejšie je to Visa Elektron alebo Cirrus Maestro. Tieto karty sú naviazané na váš bežný účet, t.z. že akákoľvek platba touto kartou (alebo výber v hotovosti napr. z bankomatu) sa ihneď strhne z vášho účtu. Ak nemáte na účte dostatok prostriedkov (alebo ak nemôžete ísť „do mínusu“), tak platba nebude zrealizovaná. Debetnou kartou väčšinou nemôžete platiť ani na internete. Ku platbe je vo väčšine prípadov vyžadovaný váš PIN. Každá platba (v obchode alebo výber z bankomatu) sa on-line overuje (či máte na účte dosť peňazí, či je karta platná, či ste neprekročili denný limit). To znamená, že ak v predajni dočasne nefunguje spojenie s bankou, tak kartou nemôžete zaplatiť.

Kreditná karta

Najdôležitejším faktom pri kreditnej karte je, že kreditná karta je vlastne forma úveru. Tým, že vám banka poskytla kartu, tak vám poskytla možnosť úveru (ktorý môžete, ale nemusíte čerpať). Kreditná karta nie je nijako spojená s vašim bežným účtom a pri platbe kreditnou kartou sa nestrhávajú žiadne peniaze z vášho účtu. Pri platbe kreditnou kartou sa vlastne zadlžujete banke.

Ako teda kreditná karta funguje? Vydanie kreditnej karty je podmienené dobrou bonitou klienta (prakticky to znamená, že máte pravidelný príjem v istej výške). Pri vydaní kreditnej karty vám bude udelený tzv. úverový rámec, ktorý tak prestavuje výšku úveru, ktorý si môžete vybrať (mesačne). Od chvíle, keď túto možnosť úveru využijete (teda zaplatíte kartou hoci len 100 korún), dlhujete banke peniaze. Ak ich banke vrátite do 30 dní (niekedy to býva 40 dní – tzv. bezúročné obdobie), nebudete platiť žiadny úrok. Jednoducho vrátite to, čo ste si požičali. Ak to však do 30 dní nevrátite, tak vám banka začne účtovať pekne vysoké úroky. Každý mesiac vám príde poštou výpis z účtu ku kreditnej karte, na ktorom je uvedené, koľko banke dlžíte a dokedy to treba splatiť.

Keďže kreditná karta nie je spojená s vašim bežným účtom (kreditnú kartu môžete získať aj od banky, v ktorej nemáte bežný účet), peniaze musíte do konca príslušného obdobia previesť na určený účet v danej banke. Väčšinou nemusíte splatiť celú čiastku, stačí 10%, avšak zo zvyšnej dlžnej čiastky vám banka bude účtovať spomínaný vysoký úrok.

 

Related Post